W sobotę 2 września w Mirowie odbyły się Dożynki Gminne. Bogaty program artystyczny oraz piękna pogoda przyciągnęły rzesze widzów.
Impreza rozpoczęła się tradycyjnie uroczystą mszą świętą w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Mirowie Starym. Nabożeństwo celebrowali: Ks. Krzysztof Świątek – Proboszcz Parafii Gąsawy Rządowe oraz Ks. Jan Godek Proboszcz parafii w Mirowie Starym . Po uroczystościach kościelnych orszak dożynkowy przemieścił się na plac imprezy, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. W tym roku dożynkom przewodniczyli starostowie: Małgorzata Kobierska oraz Łukasz Antos.
Inauguracji imprezy dokonali przedstawiciele samorządu: Artur Siwiorek - Wójt Gminy Mirów oraz Wiesław Morawiak – Przewodniczący Rady Gminy Mirów. Po oficjalnym otwarciu oraz przemówieniach zaproszonych gości Starostowie Dożynek uroczyście przekazali włodarzom chleb dożynkowy. Po tej jakże uroczystej ceremonii rozpoczął się obrzęd obśpiewywania wieńców. Należy zaznaczyć, że podobnie jak w latach poprzednich wszystkie sołectwa przygotowały okazałe wieńce. Niezwykłym zainteresowaniem cieszyły się również bogato przystrojone stragany sołeckie, w których można było spróbować smacznych potraw regionalnych.
Po części obrzędowej rozpoczął się program artystyczny. Na scenie pojawiło się wielu znanych artystów, ale można było zobaczyć także występy lokalnych wykonawców. Jako pierwsze na scenie wystąpiły niepowtarzalne i pełne energii Radosne Nutki. Dużym zaskoczeniem dla widowni był występ „Teatru do góry nogami”, który rozpoczął w tym roku swoją działalność. Formacja działa przy kościele parafialnym w Mirowie i właśnie podczas dożynek miała swój sceniczny debiut. Po przedstawieniu teatralnym na scenie pojawiła się kapela ze Skarżyska Taka Paka wykonująca muzykę podwórkową. Kolejnymi artystami, którzy pojawili się na scenie byli członkowie Kabaretu Kałamasz znani głównie ze znakomitych ról w serialu Ranczo. Po kabarecie wystąpił zespół DEJW a zaraz po nim Wojtek Szumański z zespołem. Artyści rozgrzali publiczność przed występem gwiazdy wieczoru – mowa tu oczywiście o zespole Defis. Imprezę zakończył występ DJ Deebart, który przygotował dla widowni porządną dawkę muzyki tanecznej. Impreza trwałą do północy. Podczas dożynek odbywały się również liczne konkursy, w tym na „Najsmaczniejszą potrawę regionalną”, na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”, oraz na „Najdorodniejsze płody i produkty rolne”. Wyróżniono również zwycięzców konkursu na „Najpiękniejszy ogród w gminie Mirów”. We wszystkich konkurencjach wręczono atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz finansowe.
Tegoroczne Dożynki Gminne w Mirowie to było poważne przedsięwzięcie logistyczne. W organizację imprezy zaangażowane było wiele instytucji, organizacji społecznych oraz osób indywidualnych. W szczególności należą się podziękowania sponsorom: Centrum Nowoczesnych Technologii, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Mazowieckiego w Warszawie oraz Starostwu Powiatowemu w Szydłowcu. Podziękowania należą się również księżom z parafii w Mirowie starym oraz Gąsawach Rządowych, Centrum Integracji Społecznej w Zbijowie Małym, Gminnej Bibliotece Publicznej w Mirowie Starym, przedstawicielom sołectw, Kołom Gospodyń Wiejskich, jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych, pracownikom Urzędu Gminy Mirów oraz osobom indywidualnym, które okazały życzliwość i wsparcie w tym ogromnym przedsięwzięciu.