W historii Polski, tak się składa,

że jedenastego listopada nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka, by przez szacunek dla przeszłości,

ten dzień na zawsze dla Polaka, pozostał Dniem Niepodległości”

Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Właśnie tego dnia, po 123. latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość.  Aby uczcić  tę rocznicę, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Bonawentury Stachury w Zbijowie Małym przygotowali uroczystą akademię.

Występ miał miejsce w piątek 10 listopada. Na szkolnej scenie zaprezentowali się najstarsi uczniowie szkoły, czyli klasy VII i VIII. Niektórzy z nich otrzymali zaszczytne role i wcielili się w postacie takie jak: Niepodległość, Odwaga, Honor, Waleczność, Ojczyzna, Polska, Wierność. Zgromadzeni obejrzeli ponadto scenę rozstania żołnierza z ukochaną dziewczyną, a także wysłuchali wierszy i piosenek  patriotycznych. Po występie głos zabrała dyrektor szkoły – pani Marzanna Błach, która podziękowała młodym aktorom oraz nauczycielkom odpowiadającym   za zorganizowanie akademii: pani Joannie Dwojak i pani Joannie Drabik.  Na zakończenie do zebranych zwrócił się Sekretarz Gminy Mirów – pan Marek Łuszczek, który w serdecznych słowach podziękował za zaproszenie i zachęcił do celebrowania Narodowego Święta Niepodległości.

Tego dnia cała społeczność szkolna włączyła się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”, organizowaną po raz szósty przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Punktualnie o godzinie 11:11 na szkolnym holu  rozbrzmiały dźwięki „Mazurka Dąbrowskiego”.

Szkolna oprawa Święta Niepodległości – galowe stroje, piękne kotyliony i dekoracje oraz uroczysty nastrój - upamiętniły wszystkich, którzy oddali życie za Ojczyznę. Mamy nadzieję, że każdemu z nas przypomniały, czym jest duma narodowa, a także duma  z przynależności do społeczności szkolnej.